Pigmentacja medyczna
Mikropigmentacja medyczna (dermopigmentacja) obejmuje zabiegi wykonywane przez linergistkę w celu niwelowania niedoskonałości w obrębie skóry, wywołanych przez zabiegi chirurgiczne, chorobę lub nieszczęśliwe wypadki.
Jako pigmentację medyczną rozumiemy:
– pigmentację blizn oraz zmian w kolorycie skóry np. zmian wywołanych bielactwem
W ramach tego zabiegu linergistka stara się, aby wprowadzany w skórę barwnik był kolorem jak najbardziej zbliżony do naturalnego koloru skóry, która znajduje się dookoła blizny lub dookoła zmian wywołanych bielactwem. W ramach tego zabiegu pigmentuje się m.in. blizny: powypadkowe, po usunięciu tarczycy, po labioplastyce, po cesarskim cięciu i innych zabiegach operacyjnych.
– pigmentację brodawki sutkowej
Jest to zabieg w ramach którego linergistka odtwarza wygląd brodawki sutkowej (np. u osób po mastektomii lub osób po zabiegu augumentacji piersi) lub ze względów estetycznych przyciemnia/rozjaśnia lub modyfikuje wygląd brodawki sutkowej.
– pigmentację skóry głowy (trychopigmentacja)
Pigmentację skóry głowy wykonuje się aby zniwelować optycznie efekty łysienia np. łysienia androgennego u kobiet i mężczyzn, łysienia plackowatego, alopecii oraz łysienia w wyniku innych chorób, zabiegów operacyjnych (np. blizna po pobraniu skóry do przeszczepu włosów lub po operacjach neurologicznych) bądź w wyniku nieszczęśliwego wypadku powodującego powstanie blizn na skórze głowy.
Trychopigmentaję prowadzi się generalnie w dwóch technikach: pigmentacja imitująca wygląd ogolonej głowy (setki małych kropeczek) oraz pigmentacja imitująca krótko ścięte włosy (w ramach tej techniki zagęszczamy optycznie włosy lub kamuflujemy przerzedzenia np. przy łysieniu plackowatym).
– pigmentację oczu i brwi po chemioterapii, alopecji
U osób dotkniętych alopecją lub po chemioterapii, pigmentacja odbywa się podobnie jak w przypadku makijażu permanentnego podkreślającego urodę. Z zaznaczeniem, że tutaj celem jest jak najwierniejsze otworzenie wyglądu brwi i powieki z rzęsami oraz zakamuflowanie braku naturalnie występujących włosków w obrębie brwi oraz powieki. U osób, które nie mają w ogóle włosków na łuku brwiowym, z uwagi na dużą trwałość, najlepiej sprawdzą się techniki maszynowe (np.: metoda włosa czy metoda powder brows). Natomiast techniki ręczne (np. microblading) nie są wskazane, ponieważ skóra osób dotkniętych alopecią czy po chemioterapii jest bardzo delikatna i techniki takie jak microblading na takim typie skóry nie utrzymują się zbyt długo.
– pigmentację skóry twarzy (zabieg BB Glow Fundation)
Celem zabiegu jest rozjaśnienie i wygładzenie kolorytu skóry twarzy. Preparat którego używamy podczas tego zabiegu to “MESO FOUNDATION CAMO”, jest to serum przeznaczone do bezpiecznych i intensywnych zabiegów wybielania oraz wygładzania koloru skóry. Zabieg jest zalecane dla osób o ciemnych tonach skóry, również w celu zmniejszenia ilości piegów oraz do zakamuflowania przebarwień posłonecznych, melasmy, spowodowanych trądzikiem czy fotostarzeniem (plamy starcze). Zabieg może być stosowany na skórę twarzy oraz np. na plamy starcze na dłoniach etc. Wprowadzenie w skórę preparatu wykonuje się przy użyciu urządzenia zakończonego specjalnym kartridżem z mikroigłami. Zabieg nie jest bolesny, używamy znieczulenia. Trzeba mieć na uwadze, że efektem zabiegu jest delikatne rozjaśnienie i wyrównanie kolorytu skóry utrzymujące się od 6 do 12 miesięcy – po tym zabiegu, nie uzyskamy efektu jak po nałożeniu tradycyjnego podkładu używanego przy makijażu. Taki efekt byłby zbyt widoczny i zbyt mocny, dlatego po zabiegu BB Glow spodziewamy się bardzo subtelnego, delikatnego efektu. Należy unikać bezpośrednich promieni słonecznych do 2 tygodni po zabiegu.