Niechciany makijaż permanentny lub tatuaż możemy usunąć przy użyciu:
a) Lasera Q-switch
b) preparatu typu REMOVER
Użycie każdej z powyższych metod ma swoje wady i zalety. Laser jest bardzo skuteczny przy usuwaniu czarnych i szarych pigmentów lub usuwaniu pigmentu z dużych powierzchni. Natomiast przy kolorowych pigmentach (wszystkie kolory, łącznie z białym pigmentem) lub przy usuwaniu pigmentu z miejsc delikatnych (powieki, linia ust) laser nie zadziała lub jego użycie nie jest wskazane. W takich sytuacjach, idealnym rozwiązaniem będzie użycie REMOVER’a, nazywanego czasem “rozpuszczalnikiem” do pigmentu.
REMOVER’y są bardzo cenione przy:
a) usuwaniu niechcianego makijażu permanentnego ust i oczu (kreski typu eyeliner), ponieważ w tak delikatnych miejscach użycie lasera może nie być możliwe lub może być nie skuteczne.
b) usuwaniu pigmentów białych, cielistych (wszelkie korektory używane kiedyś w makijażu permanentnym), żółtych, zielonych, błękitnych czyli wszystkich tych kolorów w przypadku których użycie lasera jest nie skuteczne.
c) usuwaniu pigmentu z miejsc w których wymagana jest duża precyzja pracy np. usunięcie tylko jednej malutkiej linii w tatuażu czy usunięcie jednego włoska w microbladingu. W przypadku pracy na tak małej powierzchni istnieje ryzyko, że światło lasera zadziała i zniszczy pigment nie tylko w tym konkretnym miejscu ale też obok. Remover daje nam możliwość pracy bardziej precyzyjnej, dokładnie co do milimetra.
d) skórach pokrytych bliznami, ponieważ umiejętne użycie REMOVER’a nie tylko usuwa niechciany pigment, ale też wspomaga regenerację i przebudowę struktury skóry (redukcja blizn jest możliwa dzięki wykorzystaniu dedykowanego removera, o działaniu osmotycznym i dzięki mikronakłuwaniu) .
Czym jest Remover?
REMOVER, czyli preparat w formie płynnej lub żelowej, który jest wprowadzony (przy użyciu jednorazowego kartridża) w miejsce na skórze, które ma zostać poddane depigmentacji polegającej na rozjaśnieniu lub całkowitym usunięciu pigmentu. Zabieg usuwania REMOVER’em przebiega w sposób podobny do samego tworzenia makijażu permanentnego lub tatuowania. Podczas zabiegu maszyną, przy użyciu jednorazowego kartridża, wprowadza się w skórę powyższy preparat, który rozbija/rozpuszcza cząsteczki i wypycha pigment na zewnątrz. Podczas zabiegu skóra w miejscu zabiegowym ulega podrażnieniu, przekrwieniu i opuchnięciu – powstaje kontrolowany miejscowy stan zapalny, m.in. dzięki temu pigment może być usunięty ze skóry. Po zabiegu należy się spodziewać utworzenia się strupków w miejscu zabiegowym. Pigment jest usuwany wraz ze strupkiem w procesie gojenia.
Zabieg z użyciem REMOVERA może być powtarzany w odstępach 4-8 tygodniowych. Po takim czasie od użycia REMOVERA możliwa jest też nowa pigmentacja w miejscu poddanym zabiegowi.
Ilość sesji potrzebnych do usunięcia pigmentu z danego obszaru jest bardzo trudna do przewidzenia, ponieważ zależy od wielu czynników np. okolicy zabiegowej, rodzaju pigmentu, głębokości umiejscowienia pigmentu, indywidualnych właściwości skóry i zdolności organizmu do regeneracji skóry.
W swojej codziennej pracy używam dwóch marek removerów: PIGMENT KILLER (kraj produkcji: Niemcy) oraz IQ Remover (kraj produkcji: Holandia). Wszystkie dwa preparaty są przebadane i zarejestrowane do użytku na terenie całej UE. Preparat jest dobierany stosownie do miejsca na skórze jakie ma zostać poddane depigmentacji, ilości i rodzaju barwnika.
Jakie są przeciwwskazania do użycia Removeru?
Zabieg jest wykluczony u osób które: spożywały alkohol 24h przed zabiegiem, są w ciąży lub w okresie karmienia piersią, przyjmują leki rozrzedzające krew, stosują doustne kortykosteroidy lub izotretynine, mają gorączkę w dniu zabiegu lub jakąkolwiek aktywną infekcję, są w trakcie antybiotykoterapii, mają tendencję do trudno gojących się ran i powstawania bliznowców.
Jak postępować po zabiegu?
Po zabiegu:
a) Nie zaleca się korzystania z siłowni, treningów, solarium lub opalania, basenu, gorących kąpieli lub sauny przez okres 14 dni.
b) Skóra poddana zabiegowi powinna być utrzymywana w czystości, suchości, niczym nie moczona i nie kremowana (przez cały czas utrzymywania się strupków). W trakcie kiedy strupki są na skórze nie dozwolone jest nanoszenie jakichkolwiek kosmetyków (w szczególności kosmetyków kolorowych do makijażu). Skórę należy dezynfekować raz dziennie OCTANISEPTEM (przez cały proces utrzymywania się strupków). Po odpadnięciu strupków skórę pielęgnujemy kremem z wit.E lub kremem Alantan przez min.3 tygodnie.